Немає нічого дивного в тому, що бавовняна пряжа є найбільш часто використовуваним волокном у світі. Вироби з бавовни дуже комфортні, особливо в спекотні літні місяці, вони довговічні, і мають безліч забарвлень. У цій статті ми обговоримо переваги та недоліки в'язання пряжею з бавовни.

Переваги та недоліки в'язання бавовняною пряжею

Бавовняне волокно, з якого, власне, і роблять пряжу, це м'який, пухнастий захисний чохол навколо насіння бавовнику. Бавовну вирощують в тропічних і субтропічних регіонах по всьому світу. Це одна з найстаріших відомих тканин, вона виявлена під час розкопок в Мексиці та Індії, що датуються більш ніж 5000 років до нашої ери.

Переваги та недоліки в'язання бавовняною пряжею

Основними країнами виробниками бавовни є Китай, Сполучені Штати, Індія, Пакистан і Узбекистан, на них припадає понад 70% світового виробництва бавовни.

Переваги та недоліки в'язання бавовняною пряжею

Особливості в'язання бавовняною пряжею.

Полотно з бавовни дуже нееластичне. При цьому, внаслідок того, що сама по собі бавовна кучерява, в процесі носіння, волокна починають розпрямлятися, і розтягуються під власною вагою. Тому, при в'язанні з бавовни непогано використовувати щільну в'язку, тому, що вага полотна тягне його вниз, і воно починає провисати. Ця тенденція більш помітна, коли одяг вологий, і, отже, більш важкий.

Переваги та недоліки в'язання бавовняною пряжею

Деякі в'язальниці воліють працювати зі спицями, меншими, ніж рекомендований розмір для використовуваної ними бавовняної пряжі. Це може дозволити отримати більш міцне зчеплення для в'язання більш щільного предмета одягу, тим самим зменшуючи деяку схильність тканини до розтягування. Прання бавовняного полотна матиме частковий ефект повернення частини локона назад до волокна, повертаючи тканину до її початкового розміру.

Переваги та недоліки в'язання бавовняною пряжею

Бавовняна пряжа має ряд незаперечних переваг, про які не варто забувати:

1. Одяг з бавовняної пряжі відмінно пропускає повітря. Вона добре підходить для виготовлення легких, дихаючих тканин, комфортних у щоденному використанні, особливо, якщо це предмети гардеробу, що мають прямий контакт зі шкірою. Бавовна практично повністю складається з целюлози, це органічна сполука, яка при носінні буде активно відводити тепло від тіла.Таким чином, бавовну цілком комфортно можна носити в спекотну погоду.

2. Нееластичність бавовни робить її використання відмінним рішенням для створення одягу з ефектом драпірування. Крім того, ця нееластичність означає, що бавовна природним чином розташовується в розслабленому положенні, що дає фантастичне визначення стібка — дозволяючи кожної деталі Ваших в'язальних стібків красиво виділятися.

Це особливо добре підходить для елегантно драпірованих предметів одягу, легких ковдр для немовлят і дітей, шарфів і сумок на шнурках.

3. Бавовна відмінно вбирає вологу. Крім додаткового комфорту при носінні літнього одягу, ця властивість допомагає бавовняній пряжі легко утримувати барвники, в результаті чого з'являється безліч різних кольорів.

Тому, незалежно від того, який Ваш улюблений колір, переглядаючи постачальників, бавовняної пряжі, Ви обов'язково знайдете відтінок бавовни, який буде відповідати Вашим бажанням.

4. Вироби з бавовняної пряжі можна прати в пральній машинці, а ще використовувати сушарку. Однак, якщо Ви використовуєте сушарку, слід виймати з неї одяг до того, як він повністю висохне. Не варто вішати бавовняний одяг до повного висихання, слід дати йому висохнути на рівній поверхні, щоб не спотворити його форму.

5. Бавовна це міцний і довговічний матеріал, при цьому він м'який і зручний в носінні. Для надміцних проектів, таких як скатертини, ми рекомендуємо використовувати мерсеризовану бавовняну пряжу (читай статтю Що таке мерсеризована бавовна).

Переваги та недоліки в'язання бавовняною пряжею
Звичайно, бавовна, як і будь-яка інша пряжа, має свої недоліки, на які слід звернути увагу, при виборі пряжі для в'язання.

1. Деяка бавовняна пряжа може линяти, особливо уважними потрібно бути до більш темних червоних, синіх і чорних кольорів. Рекомендується перевірити це за допомогою зразка, особливо якщо Ваш проект передбачає змішування темних і світлих кольорів разом. Крім того, додавання склянки оцту до першого прання може допомогти запобігти линянню.

2. Недосвідченим в'язальницям може бути складно працювати з бавовняною пряжею, через те, що пряжа буває досить слизькою.

Однак деякі виробники обробляють пряжу спеціальним розчином, щоб полегшити процес в'язання. У таких випадках пряжа в мотках може виглядати грубо, але вона стане значно м'якше після першого прання. Так само можна використовувати дерев'яні або бамбукові спиці для в'язання.

Крім того, через нееластичність може бути важко підтримувати рівномірний натяг під час в'язання, і це може викликати втому рук, тому ми рекомендуємо Вам регулярно робити перерви та вправи для рук і зап'ястків.

3. Іншим недоліком чистої бавовни, є легкість утворення складок на одязі. Тому такий одяг потребую дещо більшого догляду і турботи, в порівнянні, скажімо, з бавовняною сумішшю. Фактично, деякі бавовняні суміші зроблені спеціально для того, щоб успішно впоратися з цією проблемою (читай статтю "Властивості бавовняної змішаної пряжі").