Всі ми любимо і цінуємо натуральну пряжу. Довгі століття вона була єдиним матеріалом для створення одягу. Але 20-е століття подарувало світові велику різноманітність синтетичних волокон. Звичайно, вироби зі 100% синтетики, якщо, звичайно, це не спец одяг, ніколи не зможуть конкурувати з натуральними волокнами.

Властивості синтетичних волокон в пряжі

Багато в'язальниць дуже насторожено ставляться до пряжі, в змісті якої є синтетичні домішки. Однак, боятися їх не варто. Головне розуміти, якими саме властивостями володіє те, або інше синтетичне волокно, і звертати увагу на його процентне співвідношення. Іноді, відсутність таких волокон і зовсім неможливе, як, наприклад, у випадку з пряжею з ангори.

А тепер, давайте розберемося, якими властивостями володіють найпоширеніші синтетичні волокна.

 

Акрил

Вперше був отриманий американською компанією Дюпон в 1952 році. Над розробкою цього синтетичного волокна компанія працювала близько 10 років. У підсумку вона зуміла домогтися того, що отримане волокно було легким, м'яким, по своїй текстурі нагадувало шерсть, але найголовніше, акрил дуже легко піддається фарбуванню, що дозволяє створювати пряжу будь-яких кольорів.

Властивості синтетичних волокон в пряжі. Акрил

Акрил дуже об'ємний, тому в складі товстої пряжі для в'язання ми часто бачимо вміст акрилу. Він має гарну термостійкість, що чудово для створення теплих светрів, однак він не вбирає вологу, тому не здатний відвести її від тіла. Акрил не дає усадки, але під час експлуатації він досить швидко пілінгується, що псує зовнішній вигляд виробу. А ще він електризується.

Одяг зі 100% акрилу недорогий, але недостатньо комфортний та має низьку якість. Однак вміст акрилу в складі натуральної пряжі, може додати останній додаткові переваги. Наприклад, напіввовняна пряжа з акрилом.

Акрил. Властивості синтетичних волокон в пряжі

Така пряжа дешевше натуральної вовни, досить тепла, в значно меншій мірі дає усадку, забарвлюється в більш яскраві кольори, відводить вологу від тіла, вона легша, і дозволяє створювати більш товсту нитку.

 

Поліамід

Це синтетичне волокно має високу міцність. Такі волокна не розтягується і дуже складно рвуться. Однак головною його перевагою, завдяки якій він такий популярний в складі пряжі, це те, що він дуже добре тримає форму.

Поліамід. Властивості синтетичних волокон в пряжі

Такі волокна будуть дуже доречні в поєднанні з м'якою пряжею, яка не здатна тримати форму і має низьку зносостійкість. Наприклад, віскоза або ангора. Що стосується пуху кролика, то він просто не здатний існувати, як окреме волокно, він дуже швидко зваляється, втратить форму і з часом просто вилиняє. У цьому випадки поліамід допомагає сформувати нитку, придатну для в'язання.

 

Нейлон 

Це різновид поліамідних волокон, тому часто в складі пряжі його вказують, як поліамід. Нейлон був отриманий компанією Дюпон в 1935 році. Він має високу зносостійкість. Однак, як і всі поліаміди він дуже погано відводить вологу від тіла. Нейлон має низьку теплостійкість.

Ідеальним співвідношенням вмісту нейлону в пряжі є 10-15%. В такому співвідношенні він не погіршує властивості натуральних волокон, такі як гігроскопічність і теплостійкість, але при цьому збільшує зносостійкість готового виробу.

 

Еластан 

Це загальна назва для еластичних волокон. Часто, окрім еластану, так називають спандекс, лайкру. Масове використання еластану почалося в 1958 році.

Як і у більшості синтетичних волокон, головні недоліки еластану, це низька теплостійкість і гігроскопічність. А з позитивних якостей можна відзначити дуже високу пружність. Таким чином, вміст в складі пряжі лише 5% еластану дозволяє домогтися значного збільшення еластичності нитки.

Зазвичай вміст еластану не перевищує 10%.